Komentarze (295)

Kransekake

Kransekake – to piętrowe 'ciasto’ składające się z krążków migdałowych ciastek, kruchych z zewnątrz, lekko ciągnących i miękkich w środku. Nic innego jak pieczony marcepan! Do jego sporządzenia potrzebne są specjalne formy, w których wypiekamy migdałowe krążki ciasta, choć sprawna para rąk poradzi sobie i bez nich (trzeba wtedy uformować kółka o różnej wielkości i ułożyć je na blaszce). Poszczególne krążki sklejamy ze sobą przy pomocy lukru królewskiego (royal icing). Kransekake prezentuje się wytwornie, jak elegancka wysoka choinka. Co ciekawe, jest nie tylko wypiekiem charakterystycznym dla okresu świątecznego i noworocznego, jest to niezwykle popularne ciasto.. weselne! Znane także w Danii i tradycyjnie zdobione narodowymi flagami. Oprócz Kransekake z ciasta wypieka się koszyczki lub rożki wypełniając je czekoladkami i słodyczami. Smakuje wspaniale i nikogo nie trzeba namawiać do skosztowania, to niebo w buzi!

Za dobór przepisu, rady i rekomendację bardzo dziękuję Monice :-).

Składniki:

  • 500 g zmielonych migdałów
  • 500 g cukru pudru
  • 4 białka

Wszystkie składniki włożyć do misy miksera i zmiksować do połączenia i otrzymania gęstej masy migdałowej. Przełożyć do naczynia, schłodzić przez noc w lodówce (12 godzin).

Po tym czasie formy do Kransekake wysmarować masłem, oprószyć mąką (w wersji bezglutenowej zmielonymi migdałami). Z migdałowego ciasta formować krążki, rolując je na blacie lekko oprószonym pudrem, umieszczać w foremce i zlepiać końce, lekko je unosząc. Krążki powinny mieć grubość palca, nie więcej – grubsze połączą się nam w foremce i nie będą ładnie wyglądać. Poza tym – zabraknie nam ciasta!

Piec w temperaturze 180ºC przez około 17 minut, do rumianego koloru. Uwaga: nie można piec zbyt długo, by krążki ciasta nie były zbyt twarde. Wyjąć, chwilę przestudzić w formie, następnie przenieść na kratkę.

Upieczone krążki najlepiej zamrozić (poprawia to ich konsystencję) i dekorować przed świętami. Kransekake po udekorowaniu  przechowywać owinięte w folię, by nie wyschła.

Dodatkowo:

Wykonanie:

Na paterze układać na sobie poszczególne krążki, począwszy od największego, sklejać je przy pomocy lukru królewskiego wyciskanego z rękawa cukierniczego zakończonego małą, okrągłą tylką. Po sklejeniu całości i uformowaniu Kransekake udekorować każdy z krążków falbanką z lukru. U mnie dekorację dodatkowo stanowią małe cukrowe kwiatki. Oprószyć cukrem pudrem.

Smacznego :-).

Kransekake

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 295 komentarzy
Szukaj w komentarzach: